سبد خرید - 0 ریال
نمی‌شود «کلیدر» ، «جای خالی سلوچ» و «سلوک» را خواند و برای خواندن جدیدترین اثر محمود دولت‌آبادی بی‌طاقت نبود. پیش فروش ۱۵۰۰ نسخه از این کتاب در روز نخست توسط دوستداران فرهنگ و هنر، گواهی بر این مدعاست. زادگاه گل‌محمد و مارال و شیرو و زادگاه خالقشان محمود دولت‌آبادی، سبزوار، اقامتگاه کلمیشی‌های «کلیدر» این‌بار با انتشارات فیروزی میزبان انتشار« وزیری حسنک وزیر» بود. به این بهانه پای صحبت علیرضا فیروزی، مدیر این انتشارات نشستیم تا از رونق بازار کتاب بگوید.
مطهره حاجی زاده / روزنامه کسب و کار
ابتدا کمی از انتشارات و اهداف و چشم‌انداز انتشارات فیروزی بگویید. نشر چه کتاب‌هایی در اولویت کاری شماست؟

انتشارات فیروزی با یاد این مرحوم در سال ۱۳۹۱ توسط فرزندانش تاسیس شد و به عنوان یک پایگاه فرهنگی نوپا اما خلاق و پویا در نظر دارد فرهنگ جدیدی را در عرصه چاپ و نشر کتاب پایه‌گذاری کند.آقای دولت‌آبادی در صحبت‌های خود ذکر کرده‌اند که پیوندی از گذشته با کتاب‌فروشی فیروزی داشته‌اند، کمی در این باره و علت سپردن مجموعه به این انتشارات می‌گویید؟ چون به نظر می‌رسد انتشارات‌های زیادی در کشور خواستار چاپ کتاب‌های ایشان باشند و به شما غبطه بخورند. 
علاقه ایشان به زادگاه خود، سبزوار و همچنین لطف و بزرگواری ایشان برای کمک به فرهنگ و ادبیات این شهرستان باعث شد پیشنهاد ارائه این اثر به انتشارات فیروزی، از طرف ایشان پذیرفته شود. همچنین خود استاد در مطلب دستنویس چاپ شده در پشت جلد کتاب مرقوم فرموده‌اند در سال‌های نوجوانی و جوانی از کتاب فروشی مرحوم فیروزی (پدر مدیر انتشارات فیروزی) کتاب‌های مورد نیاز خود را تهیه می‌کردند و در ملاقاتی حضوری با بیان این مطلب، نگارش این اثر و ارائه آن به انتشارات فیروزی را به این دلیل قبول کردند. آقای دولت‌آبادی بیان کردند اگر آقای فیروزی در آن زمان آن کتاب‌ها را در سبزوار ارائه نمی‌کردند، افرادی مثل من چطور می‌توانستیم به آثار ادبی متنوع نویسندگان ایرانی و خارجی دسترسی داشته باشیم زیرا تهیه کتاب در آن سال‌ها کار آسانی نبود، مخصوصا در شهرستان‌ها و نقاط دور از تهران. انگیزه دیگر استاد، کمک به پا گرفتن انتشاراتی معتبر در شهرستان سبزوار و به تبع آن در شهرستان‌های دیگر بود؛ امید است این نحوه عملکرد استاد الگویی برای دیگر نویسندگان و هنرمندان باشد که به انتشاراتی‌های شهرستانی نیز اعتماد کرده و با ارائه آثار خود به ایشان در پویایی فرهنگ نشر در سراسر ایران سهیم باشند.

پیش​فروش کتاب در تمام دنیا بسیار شناخته شده است ولی در کشور ما تا به حال استقبال گسترده‌ای از آن نشده است، شما چه برنامه‌هایی برای گسترش این کار داشته‌اید؟
راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی با حداکثر کارایی نخستین گام در این مسیر بود. ایجاد یک سامانه پشتیبانی فعال و پاسخگو بخش بعدی این فعالیت بود. امیدواریم توانسته باشیم نخستین گام‌ها را برای ایجاد این فرهنگ مناسب و قوی برداشته باشیم.

آیا از ریسک بالای پیش​فروش و مشکلات پیش بینی نشده هراس نداشتید؟
خودمان را برای این مشکلات آماده کرده بودیم؛ اما سطح استقبال فراتر از انتظارات و آمادگی ما بود. حتی در ساعات اولیه آغاز پیش فروش سرورهای سایت ما دچار مشکل شد و نهایتا ارسال و دریافت ایمیل ما از طرف شرکت سرویس‌دهنده مسدود شد. در هر صورت شروع هر کاری نیاز به مقداری جسارت دارد.

پیش‌فروش کتاب در ایران محدودیت‌های قانونی نداشت؟
در صورتی که کالا معلوم باشد و زمان تحویل هم معین، نباید مشکل قانونی وجود داشته باشد.

تا امروز چند کتاب پیش فروش شده است؟
بیش از ۱۵۰۰ جلد از کتاب پیش فروش شده که به نظر می‌رسد تا قبل از رونمایی کتاب در اوایل اسفند ماه، چاپ اول کتاب به اتمام برسد.

کمی درباره محتوای کتاب و فایل صوتی همراه آن بگویید آیا فایل صوتی تمام کتاب را شامل می‌شود یا فقط قسمتی از آن است؟
این کتاب با بهره‌گیری از داستان حسنک وزیر از کتاب تاریخ بیهقی، به شرح و تفسیر پدیده وزارت و عنصری به نام وزیر در سیاست نظام شاهان ایران پرداخته و از دوره غزنوی تاکنون این موضوع را تشریح و تفسیر کرده است. چنان​که با خواندن این کتاب اولا به پیچیدگی‌های سیاست‌بازی درباریان و اسرار پشت پرده سیاست ایران در دوره‌های مختلف تاریخی پی خواهیم برد و ثانیا مقوله وزارت و دست باز شخص وزیر در تمامی امور مملکت تا زمان غضب شاهانه و سرنگونی او روشن می‌شود. به بیان دیگر در این کتاب می‌بینیم که شاهان پس از ایجاد سلسله جدید پادشاهی خود و استقرار حکومت، امور مملکتی را به کف با کفایت وزیری لایق می‌سپارند و علاوه بر اینکه قدرت بلامنازع تصمیم‌گیرنده در اکثر امور، شخص وزیر است این موضوع باعث رشک و حسد دیگر اطرافیان شاه شده و سعی در براندازی وزیر و تصاحب جایگاه وی می‌کنند. چنانچه در این منازعات، وزیر قبل از بالا گرفتن آتش فتنه به دسیسه اطرافیان آگاه شود، ایشان را به بدترین شکل ممکن سرکوب کرده و در غیر این صورت خود قربانی توطئه‌های ایشان می‌شود. شیرینی مطلب اینجاست که این معنی در آینه تاریخ تکرار می‌شود و هر وزیر با اندوختن ثروت و قدرت فراوان سرنوشت وزرای قبل را به فراموشی می‌سپارد. هر چند در ورطه این فراموشی، خود نیز در چنین گردابی غرق می‌شود. با خواندن این کتاب شما وارد دنیایی غریب اما آشنا می‌شوید؛ دنیایی پر از سیاسی‌بازی، تزویر، بازی‌های آشنای قدرت، آدم‌های لایق و بی‌رحمی که می‌خواهند هر طور شده نردبان ترقی را بپیمایند و در این راه از ابزار کارای بدنام کردن رقیبان، ابایی ندارند. نثر این کتاب کمی سنگین است، اما اگر قدری تحمل کنید، برایتان بسیار شیرین می‌شود، خاصه اینکه خود محمود دولت‌آبادی در این راه به شما کمک می‌کند و با صدایی گرم، راه درست خواندن متن را به شما می‌آموزد. در لوح فشرده صوتی، استاد دولت‌آبادی داستان «بر دار کردن حسنک وزیر» نوشته ابوالفضل بیهقی را بازخوانی کرده‌اند.

با توجه به استقبال بالا از پیش‌فروش کتاب، آیا قصد دارید کتاب‌های محبوب دیگری هم با همین حجم منتشر و پیش فروش کنید؟
این انتشارات تا به امروز با گزیده​کاری و وسواس زیادی اقدام به چاپ آثاری کرده که هر کدام نفیس و فاخر به حساب می‌آیند و سعی دارد پس از این نیز با انتخاب آثاری که چارچوب‌های خلاقیت و فرهنگ را رعایت کرده‌اند و چاپ و نشر و توزیع این آثار در بالاترین سطح، به رسالت خود عمل کند.

آیا قصد ندارید در کانال‌های فروش دیگری جز سایت خود انتشارات پیش فروش را ادامه دهید؟
تا قبل از رونمایی رسمی اثر تنها روش خرید کتاب، سایت رسمی انتشارات به آدرس www. firoozipress. com خواهد بود.

ارسال یک دیدگاه


4 + شش =

امکان ارسال از طریق پست پیشتاز و سفارشی